Rola taty w karmieniu piersią

Rola taty w karmieniu piersią

 

Rola taty w karmieniu piersią z punktu widzenia mężczyzny jest mało istotna. Tata zazwyczaj czuje  się niepotrzebny, odrzucony, zepchnięty na boczny tor. Chciałby wesprzeć kobietę. Jednak nie za bardzo sam wie, jak może pomóc  w tym okresie. Skoro nie ma piersi i tym samym mleka to co w takim razie może zrobić aby czynnie uczestniczyć w tej istotnej sferze życia całej rodziny? W rzeczywistości to, co może zrobić zarówno dla mamy jak i dziecka jest nieocenione. Jego wsparcie jest potrzebne kobiecie na wielu płaszczyznach. Jaką rolę pełni zatem tata w karmieniu piersią? Przeczytajcie w artykule na stronie Mlekiemmamy, którego autorką jest Katarzyna Szmurło – założycielka Okołoporodowo Mobilnego Centrum Edukacji http://www.mlekiemmamy.org/rola-taty-karmieniu/

Odwiedziny po porodzie

Odwiedziny po porodzie

Odwiedziny po porodzie, to rzecz, która spędza sen z powiek wielu przyszłym mamom. Dziewięć miesięcy oczekiwania i przychodzi w końcu ten upragniony dzień. Dzień porodu.

Jest on ważny dla kobiety, która urodziła oraz  dla jej partnera – taty dziecka. Ale równie ważny dla bliskich, dalszych, znajomych, przyjaciół. Każdy chce przywitać się z tą maleńką istotką, która dopiero co pojawiła się na tym świecie.

Czasami już w pierwszym dniu po porodzie świeżo upieczoną mamę odwiedzają tabuny gości – babcie, dziadkowie, i inne osoby, które chcą już, natychmiast pokazać jak ważny jest to dla nich moment i to właśnie nowo narodzone życie. Tylko gdzie w tym wszystkim jest mama i dziecko? Continue reading „Odwiedziny po porodzie”

Korzyści śpiewania w ciąży

Śpiewanie w ciąży

 

Ciąża jest wyjątkowym okresem z wielu powodów – rośnie w Tobie dziecko, zmiany hormonalne powodują wahania nastrojów, zmiana wyglądu kobiecego ciała a także zmiana sposobu postrzegania świata. Nie warto popadać w kompleksy, ten okres jest wyjątkowym okresem.  Zwłaszcza, że maluszek w brzuszku wyczuwa Twój nastrój. Co zrobić, aby poprawić humor zarówno sobie jak i dziecku? Śpiewaj!  Continue reading „Korzyści śpiewania w ciąży”

Pierwsze spotkanie z dzieckiem

Pierwsze spotkanie z dzieckiem czyli kontakt „skóra do skóry” 

 

Bliski kontakt noworodka z mamą tuż po porodzie jest czymś wyjątkowym zarówno dla mamy jak i dziecka. Pierwsze spotkanie z dzieckiem u mamy wywołuje łzy wzruszenia. Wtedy kobieta w pełni zdaje sobie sprawę z cudu jaki nastąpił. Tym cudem jest nowo narodzone dziecko. Również osoby obserwujące to wydarzenie też często są wzruszone tym momentem. Tata zazwyczaj robi wtedy pierwsze zdjęcia aby upamiętnić ten ważny moment, który może mieć miejsce tylko raz w życiu każdego człowieka. Warto aby ten pierwszy kontakt mamy z dzieckiem nastąpił tuz po narodzinach. Jest to tzw.  kontakt „skóra do skóry”. Continue reading „Pierwsze spotkanie z dzieckiem”

Naturalne metody przyśpieszenia porodu

Naturalne metody przyśpieszenia poroduNaturalne metody przyśpieszenia porodu – jak i kiedy je stosować?

Brak oznak nadchodzącego  porodu ok 40 tygodnia ciąży spędza sen z powiek wielu przyszłym mamom. Od momentu zobaczenia dwóch kresek na teście czekamy z niecierpliwością i liczymy dni do momentu ujrzenia maluszka. Termin wyznaczony przez lekarza minął a tu objawów zbliżającego się porodu nadal brak.  Wtedy zazwyczaj kobieta udaje się do lekarza lub do szpitala aby ten zastosował środki farmakologiczne.

Według danych Fundacji Rodzić po Ludzku zdarza się to w ponad 60% porodów, a kobiet, które tego rzeczywiście potrzebują ze względów zdrowotnych jest niewielki odsetek. Pamiętaj, tylko ok. 5 % kobiet rodzi w dniu wyznaczonego terminu porodu. Dlatego warto czasami rozważyć tzw. NATURALNE METODY PRZYŚPIESZENIA PORODU. Continue reading „Naturalne metody przyśpieszenia porodu”

Torba porodowa – lista niezbędnych rzeczy i dokumentów

Torba porodowaTorba porodowa – lista niezbędnych rzeczy i dokumentów.

Pakowanie torby porodowej jest jednym z najbardziej przeżywanych momentów w trakcie ciąży. Pakując ją uświadamiamy sobie, że ten długo wyczekiwany moment nastąpi już niedługo.

Wkładając poszczególne artykuły do torby staramy się wyobrazić sobie co tak naprawdę będzie nam potrzebne, co jest niezbędne, a co mona spokojnie zostawić w domu. W trakcie tej czynności musimy pamiętać o jednym – warunki szpitalne nie zawszę są idealne, miejsca dla jednej kobiety i jej dziecka może być naprawdę niewiele, dlatego pakując się do porodu wybierajmy to, co naprawdę będzie nam potrzebne.

Continue reading „Torba porodowa – lista niezbędnych rzeczy i dokumentów”

Wsparcie przy porodzie

Wsparcie przy porodzieZ kim rodzić?

Coraz więcej kobiet decyduje się na wsparcie przy porodzie. Jedne kobiety stawiają tylko na położne, inne czują się bezpieczne tylko z partnerem lub mamą. A jeszcze inne kobiety wybierają doulę. Oczywiście położna  uczestniczy w każdym porodzie. Jednakże często poród z kimś bliskim lub z doulą jest nieporównywalny do tego bez żadnego wsparcia. Czasami jednak dzieje się tak, ze pomimo iż, bardzo marzymy o porodzie z partnerem, z różnych powodów nie chce lub nie może w nim uczestniczyć. I co wtedy?- pytacie. Czy wykupić indywidualną opiekę położnej? A może wybrać doulę? Kogo zatem wybrać do wsparcia w tym ważnym dla nas momencie? Bo, że ten moment jest ważny, wie każda z nas. Żadnego wydarzenia nie zapamiętujemy tak dokładnie na całe życie jak właśnie porodu. A czy te wspomnienia będą piękne czy rodem z horroru w dużej mierze zależy od przebiegu porodu. A także od tego jakie i od kogo otrzymałyśmy wsparcie.

Kto może wspierać w trakcie porodu?
Continue reading „Wsparcie przy porodzie”