Korzyści śpiewania w ciąży

Śpiewanie w ciąży

 

Ciąża jest wyjątkowym okresem z wielu powodów – rośnie w Tobie dziecko, zmiany hormonalne powodują wahania nastrojów, zmiana wyglądu kobiecego ciała a także zmiana sposobu postrzegania świata. Nie warto popadać w kompleksy, ten okres jest wyjątkowym okresem.  Zwłaszcza, że maluszek w brzuszku wyczuwa Twój nastrój. Co zrobić, aby poprawić humor zarówno sobie jak i dziecku? Śpiewaj! 

I nawet jeśli do tej pory byłaś skrępowana i zawstydzona śpiewając na głos, to teraz przełamujesz te bariery, śpiewasz brzuszkowi i nic nie jest ważne. I bardzo dobrze. Jak pokazują badania jest to doskonały sposób na porozumiewanie się z dzieckiem w łonie. Począwszy od odgłosu bicia maminego serca, jej głos, głosy otoczenia aż po właśnie nucenie kołysanek a nawet ostrych rockowych  utworów. Twoje dziecko to słyszy. Mało tego – ono to uwielbia!  Zmysł słuchu jest najbardziej rozwiniętym zmysłem przed narodzinami. A korzyści śpiewania w ciąży jest wiele.

Od kiedy?

Układ słuchu rozwija się ok. 14 tygodnia ciąży, jednak malec wtedy jeszcze nie korzysta z niego tak jak by się mogło wydawać. Dopiero ok. 25 tygodnia Twój maluszek  będąc w brzuszku słyszy i rozróżnia tempo i rodzaj dźwięków- przy jednej muzyce wycisza się i uspokaja, a przy innej zaczyna podskakiwać i wiercić się. Uwielbia Twój głos, słyszy go na co dzień, zna go i zazwyczaj reaguje na niego. Jedyne czego nie lubi Twoje dziecko to hałasu czyli nieprzyjemnych dźwięków nawet dla dorosłej osoby.

Jakie korzyści dla dziecka?

Okazuje się, że przyjemne dla uszu  dźwięki powodują w przyszłości lepszy rozwój mowy,  większą zdolność do nauki jeżyków obcych oraz zdolności motoryczne czyli siłę, szybkość, moc, wytrzymałość i gibkość. Mózg , ucho oraz całe małe ciałko mieszkające w nas, słysząc piosenki śpiewane przez mamę przygotowuje się do słuchania oraz wypowiadania w przyszłości całych słów.

A jakie korzyści śpiewania w ciąży dla mamy?

Śpiewanie w ciąży a tym samym częste korzystanie ze strun głosowych poprawia zdolności werbalne, umiejętność czytania i , tak jak w przypadku dzieci,  dorosłym również pomaga w nauce języków obcych. Nawet jeśli na początku fałszujemy, to tutaj sprawdza się powiedzenie „trening czyni mistrza”. Dodatkowo badania pokazują,  że  czynny kontakt z muzyką spowalnia starzenie się mózgu,  poprawia pamięć i poczucie pewności siebie. Dodatkowo pracujące mięśnie powodują większy dopływ tlenu do krwi.

Śpiewać każda mama może…

Widząc ile korzyści śpiewania w ciąży zarówno dla nienarodzonego dziecka jak i dla nas samych ma śpiewanie malcowi piosenek, puszczanie melodii a nawet rozmowa z nim już na etapie ciąży, chyba żadna mama nie ma wątpliwości co będzie robiła od tego momentu każdego dnia. I naprawdę nie ma znaczenia czy mamy głos , którym chcemy pochwalić się światu czy też nadepnął nam słoń na ucho.  Śpiewajmy naszemu nienarodzonemu dziecku bo naprawdę warto.

Podziel się ze znajomymi

Dodaj komentarz

Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa