Naturalne metody przyśpieszenia porodu

Naturalne metody przyśpieszenia poroduNaturalne metody przyśpieszenia porodu – jak i kiedy je stosować?

Brak oznak nadchodzącego  porodu ok 40 tygodnia ciąży spędza sen z powiek wielu przyszłym mamom. Od momentu zobaczenia dwóch kresek na teście czekamy z niecierpliwością i liczymy dni do momentu ujrzenia maluszka. Termin wyznaczony przez lekarza minął a tu objawów zbliżającego się porodu nadal brak.  Wtedy zazwyczaj kobieta udaje się do lekarza lub do szpitala aby ten zastosował środki farmakologiczne.

Według danych Fundacji Rodzić po Ludzku zdarza się to w ponad 60% porodów, a kobiet, które tego rzeczywiście potrzebują ze względów zdrowotnych jest niewielki odsetek. Pamiętaj, tylko ok. 5 % kobiet rodzi w dniu wyznaczonego terminu porodu. Dlatego warto czasami rozważyć tzw. NATURALNE METODY PRZYŚPIESZENIA PORODU.Pamiętajmy tylko, że naturalne metody przyśpieszenia porodu zadziałają  tylko wtedy gdy nasze ciało jest gotowe na poród. I nie powinno się ich stosować wcześniej niż w 40 tygodniu ciąży ( z małymi wyjątkami- herbata z liści malin i olejek z wiesiołka). Ciało każdej z nas może inaczej zareagować i nie zawsze metody te zadziałają. Oczywiście stosujemy je tylko wtedy, gdy ciąża nie jest wysokiego ryzyka, mama i dziecko są zdrowi, a przeciwwskazań do konkretnej metody brak.

Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem, który możemy zrobić aby powitać nasze maleństwo o czasie jest picie już na ok. 4 tygodnie przed terminem porodu herbatkę z liści malin. Herbatka ma za zadanie usprawnić działanie mięśni macicy poprzez wzmocnienie ich. Herbata z liści malin jest także polecana po porodzie. Usprawnia działanie układu odpornościowego oraz pomaga macicy powrócić do swoich naturalnych rozmiarów. Pozwala także na szybsze i sprawniejsze zwalczanie ewentualnych infekcji. Pijemy ją 3 razy dziennie, zalewając 3-4 łyżki suszu ok. 0,5 litra wody.

Również kilka tygodni przed planowanym terminem porodu możemy używać do masowania olejku z wiesiołka. Olejek ten zawiera cenny kwas gamma – linolenowy, który w organizmie jest przetwarzany na prostaglandyny. Ma działanie zmiękczające szyje macicy, dzięki temu podczas porodu będzie ona bardziej elastyczna. Od ok 37 tygodnia ciąży można również stosować do masażu krocza. Dzięki temu działaniu wpłyniemy na uelastycznienie masowanego obszaru przed porodem.

Następnie już w terminie wyznaczonego porodu idziemy na długi spacer. Ruch znakomicie wspiera pojawienie się skurczy. Kołyszące się biodra i grawitacja może pomóc dziecku wstawić się w kanał rodny. Gdy już spacer skończony, nie wsiadamy do windy tylko wchodzimy po schodach i…schodzimy, i znowu wchodzimy i znowu schodzimy a jak już nie mamy siły to idziemy do domu.A tam przygotowujemy ciepłą kąpiel do której możemy dodać 10-15 kropli olejku szałwiowego. 

Olejek szałwiowy pobudza i wzmacnia skurcze macicy. Możemy również użyć go do masażu ( w połączeniu np z olejkiem migdałowym). Poleżmy, odprężmy się, spokojnie oddychajmy i gdy już się wyleżymy w wannie przejdźmy do następnego kroku.

Taniec. Muzyka znakomicie odpręży Cię i zrelaksuje, a poruszanie bioderkami pomoże dziecku wstawić się w kanał. Zaangażuj swojego partnera w taniec bo zaraz może mieć kluczowe zadanie przy kolejnych metodach przyspieszających poród.

Zrelaksowane i odprężone zaczynamy masaż Shiatsu czyli masowanie odpowiednich punktów na ciele zwanych punktami akupresurowymi. Są łatwe do znalezienia, bo po naciśnięciu ich poczujesz ból. A gdzie ich szukać?
– w odległości czterech złączonych palców nad wewnętrznymi kostkami obu nóg,
– między kciukiem a palcem wskazującym,
– na szczytach ramion.
Punkty należy masować naraz kilkakrotnie 30 – 60 sekund, ruchem okrężnym, robiąc przerwę 1-2 minutową

Przy kolejnych metodach możesz poprosić partnera o pomoc

Stymulacja brodawek sutkowych. Jest to działanie mające na celu wydzielanie naturalnej oksytocyny. Metoda ta jest zalecana zarówno do indukcji porodu jak i w trakcie gdy akcja porodowa z jakichś przyczyn zatrzymała się. Masujemy każdą pierś oddzielnie, uchwyć brodawkę między kciuk a pozostałe palce dłoni i delikatnie masuj i wyciągaj ją przez 2 minuty. Odpocznij by następnie przejść do drugiej piersi i masuj tak samo. Powtarzamy masaż i robimy 20 minut przerwy. Gdy skurcze nie pojawiły się możemy wydłużyć masaż każdej piersi do 3 minut i skrócić odstępy pomiędzy masażami do 2-3 minut. Ta metoda czasami bardzo szybko przyśpiesza poród. Zaprzestań masażu piersi jeśli skurcze pojawiają się co 3 minuty.

Seks. Najważniejsze działanie ma tutaj męskie nasienie, gdyż zawiera prostaglandyny – hormony, które przyspieszają dojrzewanie szyjki macicy, powodują jej zgładzanie i rozwieranie. A pieszczoty i orgazm powoduje wydzielanie się oksytocyny – hormonu powodującego pojawienie się skurczy .

Powyższe naturalne metody przyśpieszenia  porodu mogą być stosowane jeden po drugim lub wyrywkowo, ważne aby mama nie odczuwała dyskomfortu. Czasami jedna metoda działa inne nie. Nie ma zbyt wielu badań na ten temat, jedyne na czym możemy się opierać to praktyka położnych i doświadczenia innych mam. Sprawdźmy wcześniej działanie ziół na nasz organizm, gdyż czasami mogą powodować alergie. Pamiętajmy również iż każda niepokojąca nas sytuacja powinna nas zmusić do wizyty u lekarza lub położnej.

Podziel się ze znajomymi

Dodaj komentarz

Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa