Pierwsze spotkanie z dzieckiem

Pierwsze spotkanie z dzieckiem czyli kontakt „skóra do skóry” 

 

Bliski kontakt noworodka z mamą tuż po porodzie jest czymś wyjątkowym zarówno dla mamy jak i dziecka. Pierwsze spotkanie z dzieckiem u mamy wywołuje łzy wzruszenia. Wtedy kobieta w pełni zdaje sobie sprawę z cudu jaki nastąpił. Tym cudem jest nowo narodzone dziecko. Również osoby obserwujące to wydarzenie też często są wzruszone tym momentem. Tata zazwyczaj robi wtedy pierwsze zdjęcia aby upamiętnić ten ważny moment, który może mieć miejsce tylko raz w życiu każdego człowieka. Warto aby ten pierwszy kontakt mamy z dzieckiem nastąpił tuz po narodzinach. Jest to tzw.  kontakt „skóra do skóry”.

O kontakcie „skóra do skóry”  mówimy wtedy, gdy zaraz po porodzie nagi noworodek położony jest na nagich  matczynych piersiach. Wtedy to właśnie mama ma możliwość pierwszy raz dotknąć, przytulić a potem przystawić do piersi, lub pozwolić aby maluszek sam odnalazł drogę do nich.  Jeśli dziecko urodziło się o czasie a jego stan jest dobry to kontakt „skóra do skóry” powinien mieć miejsce przed badaniem maluszka przez pediatrę, ważeniem , mierzeniem, oraz przed innymi czynnościami wykonywanymi zazwyczaj po porodzie. Oględziny krocza czy też rodzenie łożyska nie mogą być powodem oddzielenia matki od dziecka. Pierwszy kontakt powinien nastąpić natychmiast po narodzinach i trwać nieprzerwanie minimum godzinę, a najlepiej do zakończenia pierwszego karmienia piersią.

 

Pierwsze spotkanie z dzieckiem – korzyści

Niezakłócony pierwszy kontakt matki z dzieckiem daje wiele korzyści. Oto niektóre z nich:

 • bliskość dziecka ułatwia wyrzut hormonu zwanego oksytocyną, który powoduje obkurczenie się macicy i poród łożyska;
 • szybsza i lepsza adaptacja dziecka się do nowych warunków;
 • następuje kolonizacja flory bakteryjnej matki u nowo narodzonego maluszka
 • w trakcie przystawienia do piersi noworodek otrzymuje siarę czyli swoją pierwszą naturalną „szczepionkę”. Zawiera ona cenne przeciwciała, które są barierą przed bakteriami chorobotwórczymi;
 • ciepło ciała mamy zapewnia dziecku optymalna temperaturę co pozwoli zmniejszyć ryzyko wychłodzenia organizmu.
 • Dziecko uczy się efektywnego ssania, co w przyszłości pozwala na uniknięcie wielu problemów związanych z karmieniem piersią;
 • Wczesny kontakt zwiększa szansę na długie karmienie piersią;

 

Kiedy pierwszy kontakt może być opóźniony?

Czasami z różnych powodów pierwszy kontakt matki z dzieckiem może zostać opóźniony. Ale tak czy tak powinien być umożliwiony niezwłocznie gdy jest to możliwe. Są to m.in.:

 •  Poród przez cesarskie cięcie, zwłaszcza gdy mama otrzymała znieczulenie ogólne.  W takiej sytuacji kontakt „skóra do skóry” powinien być umożliwiony w momencie gdy mama jest na tyle świadoma, iż może nawiązać kontakt z dzieckiem.
 •  Poród mnogi- zazwyczaj pierwsze dziecko jest kładzione na mamie, a po urodzeniu drugiego pierwsze zostaje oddane pod opiekę taty lub jest pod promiennikiem a drugie jest kładzione na mamie.  Po zakończonym porodzie obydwa noworodki powinny mieć umożliwiony kontakt z mamą
 • Poród zabiegowy
 • Nagłe  interwencje położnicze, wymagające podania znieczulenia ogólnego

 

Pierwszy kontakt matki z dzieckiem oraz pierwsze karmienie  mogą być utrudnione lub zaburzone m.in. przez efekty uboczne podanych leków środków farmakologicznych uśmierzających ból.

Już w trakcie ciąży warto wziąć pod uwagę, czy szpital w którym zamierzasz rodzić umożliwia mamie pierwszy kontakt zaraz po porodzie. Warto także zapytać jak sytuacja wygląda w momencie porodu poprzez cesarskie cięcie.

 

Pamiętaj! Kontakt „skóra do skóry” ważny jest na każdym etapie rozwoju noworodka a potem niemowlęcia. Zarówno dzieci jak i dorośli czują potrzebę bliskości. Warto aby już od pierwszych dni ta potrzeba była zaspokojona.

Źródła:

 1.   Martha i William Sears, Księga Rodzicielstwa Bliskości, Warszawa 2013
 2.   Gill Rapley, Tracey Murkett, Po prostu piersią, Warszawa 2015
 3.   Fundacja Rodzic po ludzku, Pierwsze spotkanie z dzieckiem – najważniejsza godzina

 

Podziel się ze znajomymi

9 thoughts on “Pierwsze spotkanie z dzieckiem

 1. Arleta Kwiecień 4, 2018 at 10:11 am

  Świetny post 🙂 Jeszcze tam niedawno, bo 3,5 miesiąca temu mogłam doświadczyć tego wspaniałego uczucia. Na tamten moment byłam w takim szoku, ze chyba jeszcze wszystkiego do końca nie rozumiałam, ale teraz cudownie to wspominam… Naprawdę jest to bardzo ważne. Pozdrawiam!

  • Katarzyna Kwiecień 4, 2018 at 11:00 am

   Cudownie, że wspomnienia nam zostają z tego wyjątkowego czasu 🙂

 2. pa2ul Kwiecień 4, 2018 at 10:55 am

  ojj pamiętam jak rodziłam jakby to było wczoraj. byłam taka przerażona jak mi dali moje dziecko żeby jej czegos nie zrobić heh. jak w rodzinie sie rodziły dzieci to nigdy nie brałam takich maleństw, bo sie bałam. dopiero jak dziecko mialo z 6 miesiecy to brałam ! a teraz moje dziecko bedzie mialo 4 lata, czas za szybko leci.

  • Katarzyna Kwiecień 4, 2018 at 10:59 am

   Zdecydowanie za szybko… 🙂

 3. Młoda Mama Z Pasją Kwiecień 4, 2018 at 11:07 am

  Ahh, w lipcu mnie to czeka . Z jednej strony nie mogę się doczekać, a z drugiej się boję. Bardzo dobrze napisany tekst. Pozdrawiam Cię serdecznie 🙂

  http://mlodamamazpasja.blogspot.com/?m=1

  • Okołoporodowo Mobilne Centrum Edukacji Katarzyna Szmurło Kwiecień 4, 2018 at 11:11 am

   Trzymamy kciuki! To jest tak niesamowity czas, że nawet nie będziesz miała czasu pomyśleć o własnych obawach. Pozdrawiamy cieplutko 🙂

 4. Magda Kwiecień 4, 2018 at 12:22 pm

  Doświadczyłam tego uczucia dwukrotnie i nie jestem w stanie porównać z niczym innym

 5. Agssymi Kwiecień 4, 2018 at 3:55 pm

  O jacie to musi być niepowtarzalne uczucie. Akurat urodziła nam się dziś kuzynka, Rodzice muszą być wniebowzięci 🙂

 6. Ane ta Kwiecień 5, 2018 at 3:57 pm

  Świetny post ,niby już kilka lat narodzin dziecka ale wszystko pozostaje w pamiéci jakby to było wczoraj.
  Jsiazkimaleiduze.blogspot.com

Dodaj komentarz

Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa