Wsparcie przy porodzie

Wsparcie przy porodzieZ kim rodzić?

Coraz więcej kobiet decyduje się na wsparcie przy porodzie. Jedne kobiety stawiają tylko na położne, inne czują się bezpieczne tylko z partnerem lub mamą. A jeszcze inne kobiety wybierają doulę. Oczywiście położna  uczestniczy w każdym porodzie. Jednakże często poród z kimś bliskim lub z doulą jest nieporównywalny do tego bez żadnego wsparcia. Czasami jednak dzieje się tak, ze pomimo iż, bardzo marzymy o porodzie z partnerem, z różnych powodów nie chce lub nie może w nim uczestniczyć. I co wtedy?- pytacie. Czy wykupić indywidualną opiekę położnej? A może wybrać doulę? Kogo zatem wybrać do wsparcia w tym ważnym dla nas momencie? Bo, że ten moment jest ważny, wie każda z nas. Żadnego wydarzenia nie zapamiętujemy tak dokładnie na całe życie jak właśnie porodu. A czy te wspomnienia będą piękne czy rodem z horroru w dużej mierze zależy od przebiegu porodu. A także od tego jakie i od kogo otrzymałyśmy wsparcie.

Kto może wspierać w trakcie porodu?

Położna– jest osobą o wykształceniu medycznym. Zazwyczaj wspiera kobiety w okresie ciąży, porodu, w trakcie trwania połogu oraz w zakresie opieki nad noworodkiem. W trakcie trwania porodu w teorii zazwyczaj położna jest obecna na sali z kobieta rodzącą. W praktyce czasami wygląda to tak, że jedna położna przyjmuje kilka porodów co oznacza, że możemy na sali porodowej zostać bez położnej. Położna dzięki uzyskanemu wykształceniu medycznemu bada, obserwuje i podejmuje decyzje. Ponosi odpowiedzialność za stan zdrowia kobiety rodzącej czyli pacjentki. Często istnieje możliwość wykupienia usług położnej na wyłączność w trakcie trwania porodu. Oznacza to, iż położna skupia się tylko na tej, jednej rodzącej.

Doula– to osoba, która profesjonalnie wesprze fizycznie oraz emocjonalnie kobietę w ciąży, rodzącą oraz w połogu, dostarcza niezbędnych informacji, daje praktyczne rady, wspiera swoją osobą i doświadczeniem na każdym etapie porodu. Jest z rodząca przez cały poród, skupia się tylko na niej i przez cały poród jest do dyspozycji rodzącej, a po porodzie wspiera mamę w opiece i pielęgnacji noworodka. Doula to osoba bez medycznego wykształcenia, nie jest alternatywą  położnej, ale z uwagi na doświadczenie i zdobyta wiedzę oraz fakt ciągłego przebywania z rodzącą może być  uzupełnieniem położnej.  Badania wykazały, że obecność douli wpływa m.in. na skrócenie się czasu porodu , zmniejsza się ryzyko wykonania porodu przez cc, rodząca ma większe kompetencje jako matka, czuje się pewniej w tej roli oraz rzadziej występują problemy z karmieniem piersią.

Partner, mama, przyjaciółka– są to osoby, które najczęściej wspierają rodzącą w trakcie porodu. Zazwyczaj nie mają przygotowania do towarzyszenia w porodzie, jednak sama bliska obecność kogoś bliskiego często sprawia, że kobieta rodząca czuje się bezpieczniejsza, odczuwalne skurcze sprawiają mniejszy ból a sam czas porodu skraca się. Warto aby osoba, która decyduje się na wsparcie przy porodzie, sama podjęła decyzje bez nacisków rodzącej. Nie każdy mężczyzna jest gotowy do uczestniczenia w porodzie co nie oznacza, że kocha mniej, tak samo nie każda kobieta jest gotowa na uczestniczenie w porodzie, zwłaszcza gdy sama ma przykre doświadczenia z własnego porodu. Czasami brak gotowości do wspólnego porodu powoduje nerwowość na sali porodowej oraz prowadzi do skupienia się personelu na partnerze czy tez innej osobie wspierającej,  zamiast na mamie.

Jakie warunki powinna spełniać idealna osoba wspierająca rodzącą?

 • empatia oraz panowanie nad własnymi emocjami
 • więź emocjonalna oraz pozytywne relacje
 • wiedza na temat porodu, poszczególnych etapów, emocji rodzącej – warto zastanowić się nad wspólnymi zajęciami w Szkole Rodzenia.
 • pozytywny stosunek do porodu
 • chęć na uczestniczenie w przebiegu całego porodu
 • być przygotowana na to aby w każdym momencie pozostawić swoje obowiązki i udać sie do rodzącej
 • warto aby zapoznała się ze STANDARDAMI OPIEKI OKOŁOPORODWEJ i na ich podstawie asertywnie i czynnie wspierała mamę w jej decyzjach
 • ustalcie jeszcze przed porodem wspólne oczekiwania i potrzeby.

Jak wspierać w trakcie porodu?

 • skup się na potrzebach rodzącej, gdy chce pic podaj jej napój, gdy potrzebuje chodzić, towarzysz jej podając ramię lub po prostu bądź obok, ocieraj pot z czoła
 • masuj okolice kości krzyżowej, możesz do tego użyć rąk, piłeczek tenisowych lub zastosować masaż szalem Rebozo.
 • pomagaj w zmianie pozycji, podtrzymuj, gdy czuje taką potrzebę
 • przypominaj o prawidłowym oddychaniu
 • proś o pomoc położną gdy sytuacja tego wymaga, dopominaj sie o uwagę personelu medycznego gdy widzisz, że jest taka potrzeba
 • nie komentuj i nie wyśmiewaj zachowań rodzącej, czasami zdarza się, że rodząca w bólu używa niecenzuralnych słów, wymiotuje czy też bezwiednie oddaje stolec – to jest normalna sytuacja przy porodzie i nie należy jej komentować.
 • w sytuacji gdy rodząca nie potrzebuje aktywności w porodzie, bądź przy niej- czasami sama obecność pomaga.
 • możesz wcześniej zaopatrzyć się w rękawiczki gumowe, gdyż będziesz miała/miał doczynienia z płynami ustrojowymi rodzącej.
 • pamiętaj o sobie- w tym wszystkim ty także musisz mieć chwile na posiłek czy też czynności fizjologiczne, zaopatrz się odpowiednio wcześniej w niezbędne rzeczy ( jedzenie, napoje, mokre chusteczki, bezbarwna pomadka do ust czy też szczoteczka do zębów), czasami poród trwa naprawdę wiele godzin a ty musisz mieć siłę na wspieranie rodzącej do momentu urodzenia dziecka.

Nic na siłę.

Pamiętaj, że gdy podejmiesz się tego odpowiedzialnego zadania, doceń, że mogłaś/mogłeś uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu, skup się na rodzącej i postaraj się dać jej siłę i czułość na cały okres trwania porodu oraz bezpośrednio po nim. Bądź przy niej zawsze wtedy, gdy tego potrzebuje. A gdy nie jesteś gotowa/gotowy na udział/wsparcie przy porodzie poinformuj o tym przyszłą mamę lub pomóż poszukać wykwalifikowaną osobę, która profesjonalnie będzie wspierała w porodzie.

Czasami zdarza się też tak, że partner lub inna bliska osoba bardzo chcą być i wspierać w trakcie porodu a sama rodząca nie ma na to ochoty. Warto ustalić to wcześniej, uszanować decyzję i nie czuć żalu do rodzącej. W tej sytuacji rodząca jest najważniejsza i to ona na sali porodowej ma czuć się komfortowo. Możesz podpytać czy w takiej sytuacji możesz w jakiś inny sposób pomóc lub wesprzeć. Wierz mi, twoje wsparcie będzie potrzebne mamie jeszcze wiele razy, a w tej konkretnej sytuacji bądź z nią myślami.

 

Podziel się ze znajomymi

Dodaj komentarz

Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa